David Rusňák


Majoritní akcionář investiční skupiny DRFG David Rusňák

David Rusňák

David Rusňák vyrostl na Jižní Moravě ve vesničce Labuty nedaleko Kyjova. Absolvoval střední ekonomickou školu v Hodoníně, kde také později vystudoval jazykovou školu. Pracovat začal v roce 2003, kdy nastoupil do brněnské dopravní firmy DH a spol. S jejím vlastníkem Davidem Hálkem pak vybudoval vlastní společnost Compass DKD Czech poskytující mezinárodní přepravu zboží. Firma v roce 2007 dosahovala obratu čtvrt miliardy korun a David Rusňák se poté rozhodl od Hálka jeho podíl odkoupit. V roce 2009 firmu prodal a získané prostředky investoval do byznysu se stavební chemií, do poradenství k evropským dotacím, do softwarového vývoje pro sklady a továrny, ale i dalších segmentů.

V roce 2013 se Rusňák oženil s Petrou Schillerovou, která je v současné době předsedkyní dozorčí rady skupiny a místopředsedkyní správní rady Nadace DRFG. Petra Rusňáková zároveň předsedá také komisi pro cestovní ruch Rady Jihomoravského kraje a je členkou dozorčí rady Centrály cestovního ruchu Jižní Moravy. Mají spolu syna.

Mezi Rusňákovy koníčky patří degustace kvalitních vín, cestování a gastronomie. Zaměřuje se především na tradiční českou a rakousko-uherskou kuchyni, kterou také nabízí jeho brněnská restaurace Konfit.

Investiční skupina DRFG

Své veškeré podnikatelské aktivity Rusňák sloučil založením investiční skupiny DRFG – David Rusňák Family Group v roce 2011. Její stěžejní činností jsou investice do nemovitostí, telekomunikací a finančního sektoru. Skupině se daří a díky jejímu růstu měla v roce 2018 skupina konsolidovaná aktiva přes 7,36 miliardy korun a konsolidované výnosy přes 3,84 miliardy korun.

Kromě své investiční činnosti už od svého vzniku investiční skupina DRFG ale podporuje také řadu sociálních, kulturních a sportovních projektů. Proto v roce 2016 založila Nadaci DRFG, která podporuje řadu dobročinných a charitativních projektů. Je to například festival Meeting Brno, s organizací yourchance zase spolupracuje na projektu finanční gramotnosti do škol a pomáhá mladým lidem z dětských domovů nebo pěstounské péče, aby po odchodu dokázali správně začít.

 

5 zajímavostí o investiční skupině DRFG

  • investuje především do nemovitostí, telekomunikací a finančních služeb
  • do svého portfolia začlenila online srovnávač ChytrýHonza.cz
  • aktiva skupiny v roce 2018 přesáhla 7,36 miliardy korun
  • tváří značky CZECH FUND je tenistka Karolína Plíšková
  • Nadace DRFG v loňském roce podpořila částkou 5 milionů korun

 

DRFG a její tři pilíře

Prvním pilířem, na kterém skupina stojí, jsou finance. Právě finanční divizi skupina výrazně posílila, a to díky začlenění několika finančně poradenských firem do svého portfolia. Patří sem také finanční srovnávač ChytryHonza.cz.

Další strategickou oblastí jsou telekomunikace. Skupině se povedlo nastartovat nového internetového operátora, který se jmenuje Libli. Ten vznikl konsolidací lokálních providerů z portfolia skupiny, a díky tomu poskytuje internet bezmála sto tisícům zákazníků a řadí se tím mezi největší lokální internetové operátory v České republice. Skupina společnost Libli plánovaně prodala začátkem roku 2019.

Třetím klíčovým segmentem jsou nemovitosti, do kterých skupina v loňském roce investovala přes 3 miliardy korun a do portfolia přibyla obchodní zóna v Litoměřicích, soubor dvanácti nákupních parků umístěných po celé České republice a historický činžovní dům v Údolní ulici v Brně. Portfolio spravované skupinou DRFG má aktuálně hodnotu přes 6,35 miliard korun a pronajímatelná plocha převyšuje 166 tisíc metrů čtverečních.

David Rusňák

Také nemovitostní fond, ve kterém jsou umístěné především komerční nemovitosti, CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND přináší klientům dlouhodobé zhodnocení s výnosem 4–5 %. Do fondu je možné investovat už od částky 500 korun a je tak určen prakticky každému.

DRFG posiluje vedení skupiny

Brněnská investiční skupina změnila svou akcionářskou strukturu a posílila představenstvo, které je nyní šestičlenné. Jejím předsedou a majoritním akcionářem zůstává David Rusňák, místopředsedou je Pavel Vyhnálek a Pavel Fráňa, dvě nové posily DRFG.

V roce 2019 bude pokračovat podpora hokejové Komety Brno. Spolupráce s brněnským klubem se rozšířila o generální partnerství se značkou CZECH FUND, která je zároveň hlavním partnerem tenistky Karolíny Plíškové. Skupina podporovala několik let i mezinárodní hudební festival JazzFestBrno a také Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.